بازرگانی خنجری

خانه توصیه ها

توصیه ها

 مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گلستان می‌گوید: گلستان با تولید بیش از ۲۱۵ هزار تن گوشت سفید در سال ۹۶ و همچنین بهره‌وری بسیار بالا در صنعت طیور کشور، در تامین گوشت سفید ایران جایگاه مهمی دارد.

«غلامعلی هلاکو» بیان می‌کند: ۹۶۶ واحد مرغداری گوشتی در گلستان با ظرفیت نزدیک به ۲۸ میلیون قطعه در سال ۷ درصد ظرفیت مزارع مرغ گوشتی کشور را به خود اختصاص داده است. صنعت طیور استان به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در تولید و تجارت زنجیره طیور دانش وسیعی دارد که بخش مهمی از اقتصاد کشاورزی استان است

سالانه بخشی از تولیدات استان شامل جوجه یک‌روزه، تخم‌مرغ، گوشت مرغ، پای مرغ، خوراک طیور و غیره به کشورهایی از جمله عراق، ترکمنستان، افغانستان، چین، اندونزی، تایلند، فیلیپین و… صادر می‌شود. با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت مناسب و بهبود مدیریت پرورش (تلفات ۴ درصد و بهبود ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ کمتر از ۸/۱)، گرایش متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یافته است به طوری که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و بهره‌مندی از منابع مالی و پولی، ظرفیت طیور استان طی چند سال اخیر از ۴/۶ میلیون قطعه در هر دوره به ۲۸ میلیون قطعه رسیده است.

در گلستان ضریب ارزش تولیدات به ارزش سرمایه‌گذاری یک است که قابلیت اقتصادی این صنعت در استان را نشان می‌دهد. این مهم از مزیت نسبی این استان نسبت به بیشتر استان‌های کشور حکایت دارد، به طوری که گوشت مرغ در گلستان دارای کیفیت مناسبی است و طرفدار بیشتری دارد.

با توجه به تلفات کمتر و شاخص تولید بالاتر به نظر می‌رسد گوشت مرغ تولیدی گلستان نسبت به سایر استان‌ها در واحد سطح بیشتر بوده به طوری که در شرایط یکسان، وزن پایان دوره مرغ بیشتر است. این موضوع قدرت رقابت مرغداران استان را افزایش داده است و این صنعت را از بخش‌های پیشرو در فعالیت‌های اقتصادی استان مطرح کرده است.

با در نظر گرفتن شرایط مطلوب استان، چاشهای بسیاری نیز در این صنعت وجود دارد از جمله نوسان قیمت نهاده‌ها و گوشت مرغ، افزایش تولید مرغ در برخی فصل‌ها، بازار کاملا نابالغ و همچنین عدم آشنایی برخی از فعالان با فضای کسب‌وکار این بخش، عدم استفاده از جیره غذایی مناسب، عدم آموزش پرسنلی علی الخصوص در کشتارگاه ها، عدم استفاده بهینه از تکنولوژی های روز، عدم ارائه درست محصولات، استفاده از بازارهای سنتی و … . لذا شرکت تولیدی بازرگانی خنجری بر آن است تا با تکیه بر زنجیره تولید، فروش و بازرگانی، خدمات و آموزش که محصول تجربه چندین ساله در صنعت طیور و استفاده از کارشناسان متخصص و متعهد این شرکت است، تحولی در صنعت طیور ایجاد نماید.

برخی از توصیه های شرکت برای مشتریان اعم از کارخانجات خوراک دام و طیور، پرورش دهندگان مرغ گوشتی و کشتارگاه های طیور به شرح ذیل می باشد.
  • آموزش پرسنلی اعم از آموزش مدیران، آموزش پرسنل و خدمه بعنوان جزء لاینفک صنعت طیور
  • کسب جایگاه و نیل به سود دهی بیشتر با استفاده از تغییر رویه تغذیه مرغ و استفاده از جیره غذایی مناسب، تغییر رویه غذایی مردم و …
  • جوجه ریزی در زمان و شرایط مناسب و طبق اصول زنجیره ای جهت پوشش بازار در کل سال.
  • واکسیناسیون به موقع و پیشگیری از بیماریهای مرغ
  • استفاده از مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب برای کارخانجات خوراک دام و طیور و پرورش دهندگان مرغ گوشتی.
  • تولید جوجه یک روزه با کیفیت طبق اصول تولید و همسو با اصول تغذیه.
  • تولید مواد ثانویه با کیفیت با استفاده از تکنیکهای طبقه بندی و مجزا سازی در کشتارگاه ها